Sağlık Turizmi

Turizmin başkenti Antalya, tam teşekküllü tesisleri ve uzman doktorları ile sağlık turizminde de her geçen gün kalitesini artırmaya ve standartlarını yükseltmeye devam ediyor. Gerek kamu gerekse özel sektörün büyük yatırımlar gerçekleştirerek her geçen gün ilerleme kaydettiği Antalya, sağlık turizmi alanında büyük bir potansiyel taşıyor.

Sağlık Turizmi

Kendi içerisinde ‘Medikal Turizm’, ‘Termal Turizm ve Medikal SPA’, ‘Yaşlı ve Engelli Turizmi’ gibi dallara ayrılan ‘Sağlık Turizmi’, kişilerin, sağlıklarını koruma, geliştirme veya tedavi olma isteği ile bulunduğu ülkeden bir başka ülkeye yaptığı planlanmış seyahat olarak tanımlanıyor. 

Son teknoloji cihazlara ve alanında uzman doktor kadrosuna sahip, Avrupa standartları ile rekabet edecek çaptaki nitelikli sağlık kurumları ile özellikle son yıllarda, sağlık turizmi alanında dünyada parlayan bir yıldız olan ülkemiz, sağlık turizmi alanında dünya genelinde uluslararası kalitenin sembolü olan Joint Commision International (JCI) belgeli hastanelere sahip ülkeler arasında, ön sıralarda bulunuyor. 

Doğa, tarih, kültürel güzelliklerini muhteşem coğrafyasında buluşturan Antalya, donanımlı ve uygun maliyetli sağlık kurumları, yabancı dil bilen uzman hekimleri ve profesyonel sağlık personelinin yanı sıra yılın dört mevsimi elverişli iklim koşulları, gelişmiş ulaşım ağı ve üst düzey hizmet veren lüks konaklama tesisleri sayesinde, sağlık turizmi alanında büyük bir potansiyel taşıyor.

Gerek kamu gerekse özel sektörün büyük yatırımlar gerçekleştirerek her geçen gün ilerleme kaydettiği Antalya, başta Batı Avrupa, Balkanlar, Rusya, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından sağlık turistini ağırlayarak, onlara huzurlu ve konforlu bir ortam sunuyor. 

Antalya, yüksek hizmet kaliteli konaklama tesisleri ile birlikte kamu ve özel hastaneleriyle de sağlık alanında büyük başarılara imza atıyor. Her türlü tedavi ve operasyonun yapılabildiği bu hastaneler, 5 yıldızlı otelleri aratmayan imkanlarıyla, sağlık sektörüne büyük katkı sağlıyor. Özellikle Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan ileri düzey organ nakli ameliyatlarında yakalanan başarı oranları dikkat çekiyor. Türk tıp tarihi literatürüne geçecek yüz ve rahim nakli operasyonları, bu gurur tablosunun yalnızca birkaçı arasında yer alıyor. 

Medikal Turizm kapsamında, Antalya’ya gelen turistler, plastik cerrahi, saç ekimi, göz, diş, organ, kemik iliği nakillerinin yanı sıra, cerrahi, onkoloji, nefroloji ve kadın doğum alanlarındaki tedavileri tercih ediyor.     

Kitle turizmindeki gücünü ispatlayan Antalya, sağlık turizminin her alanında daha çok pay sahibi olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Sağlık, spor ve alternatif turizm alanlarında, dünyanın her yerinden sektör profesyonellerini buluşturan Dünya Sağlık Spor Turizmi Kongresi ve Fuarı’na (HESTOUREX) ev sahipliği yapan kentimiz, sağlık turizminde global bir marka olma yolunda hızla ilerliyor.