Hıdırlık Kulesi

Tarihi Kaleiçi surlarının üzerinde inşa edilen Hıdırlık Kulesi, şehir surlarının güneybatı köşesinde, Karaalioğlu Parkı’nın hemen bitişiğinden Kaleiçi’ne giriş yapılan yolda yer almaktadır. Beydağları’na hakim muhteşem manzarasıyla ünlü kule, silindir biçimindeki etkileyici mimarisi ile kentin en önemli sembolik yapılarından biridir.

1’inci veya 2’nci yüzyılda, Roma İmparatoru Hadrianus’un yaptırdığı ve anıtsal bir mezar olduğu düşünülen kule, 14 metre yüksekliğindedir. Alt katı kare planlı olup üst kısmı silindir şeklinde inşa edilmiştir. Alt katında yer alan odada, fresklere rastlanmıştır. Üst katında ise küçük bir gezi alanı bulunur. Yapısı oldukça dayanıklı ve sağlam olan kulenin, iç yapısının nitelikleri nedeniyle, savunma amacıyla kullandığı veya buradan işaret ateşi yakıldığı düşünülmektedir. Bizans Dönemi’nde, kentin savunma sistemine dahil edilen kule, surlarla birleştirilmiştir. Selçuklular Dönemi’nde kasr, Osmanlılar Dönemi’nde ise askeri depo işlevi görmüştür. Kule, tarih boyunca, Antalya Körfezi’nden geçen gemiler için gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır. 

Şehir merkezinde yapacağınız gezi esnasında, Karaalioğlu Parkı’ndan Kaleiçi girişine doğru ilerleyerek kuleye kolayca ulaşabilirsiniz. Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Hadrianus Kapısı’ndan giriş yaptığınızda ise Hesapçı Sokak boyunca deniz istikametinde giderek kuleye varabilirsiniz. Antalya Körfezi’nin en güzel seyirlik alanlarından birine sahip kulenin çevresinde, keyifli bir mola vererek, eşsiz deniz manzarasını seyredebilirsiniz.