Ulaşım

Çağdaş ve gelişmiş bir şehircilik anlayışına sahip olan Antalya, şehir içi konforlu ulaşım ağı, prestijli hava limanları ve Türkiye’nin en aktif terminalleri arasında yer alan otobüs terminali ile ulaşımda örnek gösteriliyor.

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Antalya, modern, kaliteli ve konforlu bir ulaşım sistemine sahip kentlerin başında geliyor.

Havalimanları

Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en çok hava yolcusu ağırlayan kenti Antalya’da, Fraport TAV Antalya Havalimanı ve Gazipaşa -Alanya Havalimanı olmak üzere iki adet havalimanı bulunuyor. 

Turizm Başkenti Antalya’nın dünyaya açılan penceresi olan Fraport TAV Antalya Havalimanı, Muratpaşa ilçesine bağlı Yeşilköy’de, şehir merkezinin yaklaşık 13 km. doğusunda konumlanıyor. Yaklaşık 13.000 m2 alana kurulu havalimanında, 3 adet pist bulunuyor.

Her yıl Türkiye’nin güney sahillerine akın eden milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan havalimanı, yolcu kapasitesi ve yüksek standartlardaki hizmet kalitesi ile dünyanın en iyi havalimanları arasında gösteriliyor. Misafirlerinin uçuş saatini beklerken keyifli vakit geçirmesi için tüm detayların düşünüldüğü havalimanı, ferah bir atmosfere sahip bekleme salonlarında yer alan, ünlü markaların ürünlerini bulabileceğiniz giyim, kitap, hediyelik eşya, parfüm, bijuteri gibi mağazaları, her damak tadına uygun lezzetleri deneyebileceğiniz yeme içme alanları ile ziyaretçilerine konforlu ve huzurlu bir uçuş deneyimi sunuyor. 

Gazipaşa- Alanya Havalimanı ise Alanya’ya yaklaşık 45 km. mesafede, Gazipaşa ilçesinde yer alıyor. 2144 metre kapalı terminal binasına sahip havalimanı, 2009 yılından bu yana uçuş hizmeti veriyor. 2013 yılında havalimanı pistinin uzunluğunun artırılması için D 400 karayolu üzerinde alt geçit yapılan ve pisti karayolu üzerinden geçirilerek 500 metre uzatılan Gazipaşa- Alanya Havalimanı, Türkiye’de altından karayolu geçen ilk havalimanı olma özelliğini taşıyor. Türkiye ve dünyanın belirli noktalarına yurt içi ve yurt dışı seferlerin düzenlendiği havalimanı, restoran ve mağazaları ile havalimanı deneyiminin tadını kusursuzca çıkarmanızı sağlıyor.

Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali

Kepez ilçesinde bulunan Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali, Antalya-İzmir Karayolunu, Kemer-Antalya-Alanya Karayolu ile bağlayan güzergahta, merkezde ise Antalya ve Dumlupınar Bulvarları ile Antalya çevre yolunun kesişme noktasında konumlanıyor. Terminalden, otobüs ve hafif raylı sistem ile şehir merkezine gitmek mümkün.

29 Ekim 1996 yılında hizmete giren ve 296.556 m2’lik alanı ile Türkiye’nin en büyük terminallerinden sayılan Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali, yaklaşık 235.000 m2’lik yeşil alan içerisinde, 20.000 m2 ’lik kullanım alanına sahip. Modern hizmet anlayışının yanı sıra çağdaş ve özgün mimarisi, içeride ve dışarıdaki konforlu bekleme alanları, düzgün yerleşim planı ve ferah bahçe düzenlemesi gibi estetik detayları ile yolcularını karşılayan ve uğurlayan terminal, açıldığı ilk günden bu yana kente saygınlık kazandıran sembollerden biri olma özelliğini taşıyor. 

Günde 20.000’den fazla yolcuya hizmet veren ve Türkiye’nin en aktif terminalleri arasında yer alan Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali, Şehirlerarası Otobüs Terminali ve İlçeler Otobüs Terminali olmak üzere 2 ana bölüme ayrılıyor. Günün her saati kalabalık olan terminalden yurt içinde hemen her şehre direkt ulaşım sağlayan otobüs firmaları hizmet veriyor. Beldibi, Kemer, Kumluca Kaş, Belek, Side, Manavgat, Alanya, gibi turizm merkezlerine de kolayca ulaşım imkânı sağlanıyor.

Şehir İçi Ulaşım

Türkiye’nin nüfus bakımından en kalabalık illeri arasında 5. sırada yer alan Antalya, çağdaş ve gelişmiş bir şehircilik anlayışına sahip. Vatandaşlarının, kaliteli, konforlu ve hızlı bir ulaşım ağı ile hizmet alması için her geçen gün yatırımlarını genişleterek çalışmalarını sürdüren Antalya’da, şehrin bir ucundan diğerine kolayca ulaşım sağlamak mümkün. Geniş bir güzergahta hareket eden otobüsler, hafif raylı sistem (Antray), nostalji tramvayı ve taksiler sayesinde, büyük bir alana yayılan kentte, dilediğiniz her yere son derece rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir içi toplu taşıma araçlarında faydalanabilmek için Antalyakart sahibi olmak gerekiyor. Hem kent sakinlerinin hem yerli ve yabancı turistlerin kullanımına sunulan Antalyakart’ı, kart merkezlerinden, bayilerden, kart satışı ve dolumu yapan cihazlardan temin edebilirsiniz. Şehir içi ulaşım hakkındaki tüm detayları 

+90242 606 07 07 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

Antalya Kart
Ulaşım Danışma Hattı
Whatsapp Antalya