Aksu

Aksu’da, yöresel lezzetler, lüks oteller, incecik kumlu plajlar, antik kentler, tarihi ve doğal güzellikler, sizleri bekliyor.
 
Antalya’nın 5 merkez ilçesinden biri olan Aksu, Antalya şehir merkezinin yaklaşık 18 km. doğusunda, Düden ve Aksu Çayları arasında kuruludur. 445 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Aksu, batısında Kepez, güneybatısında Muratpaşa, kuzeybatısında Döşemealtı, doğusunda Serik ve kuzeyinde Burdur ile komşudur.  
 
Helen, Roma ve Bizans Dönemleri’ni yaşayan ilçenin tarihsel geçmişi, M.Ö. 1200 yıllarına kadar uzanır.  2009 yılında ilçe statüsüne kavuşan Aksu, son yıllarda hızla göç almakta ve büyümektedir.
 
Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü ilçeyi ağırlıklı olarak, orman ve maki bitki toplulukları kaplar. Aksu Çayı ve Kurşunlu Şelalesi gibi zengin su kaynaklarını barındıran ilçede, kavak, ardıç, karaçam gibi ağaçlara sıkça rastlanır.
 
Tarihi ve doğal güzellikleri, çok çeşitli sosyo kültürel yapısı ile Antalya’nın en renkli ilçelerinden biri olan Aksu’nun ekonomisi, tarım ve turizme dayalıdır. İlçede yoğun bir şekilde, narenciye ve turfanda sebze, endüstriyel bitki üretimi gerçekleştirilir. Bölge sınırları içerisinde yaklaşık 32.000 dönüm meyve bahçesi, 35.000 dönüm sera alanları bulunmaktadır. Yine yaklaşık 100.000 dönümlük alanda, açık tarla sebzeciliği yapılan ilçenin, 700 dönümü kaplayan alanında ise süs bitkileri yetiştirilir.
 
Damak tadına düşkünleri cezbedecek yöresel tatları ile ünlü olan Aksu’da, Antalya Piyazı ve vazgeçilmez eşlikçisi ızgara köftenin en lezzetli hallerini tadabileceğiniz birçok lokanta mevcuttur.  
 
Aksu, Antalya’nın turizm potansiyeline katkı koyan yatırımları sayesinde her geçen yıl daha da ön plana çıkmaktadır. Kundu Turizm Bölgesi’ndeki yıldızlı oteller ve tatil köyleri, ilçenin dünyaya açılan penceresidir. Aksu, Türkiye’de ilk kez düzenlenen EXPO olan, ‘EXPO 2016 ANTALYA’ya ev sahipliği yapmıştır. 50’den fazla ülkenin katılım gösterdiği organizasyon sayesinde, Aksu adı dünya çapında duyulmuş, fuar süresince düzenlenen sayısız etkinlik ile Antalya ve Türkiye büyük prestij kazanmıştır. İlçe sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti ve Kurşunlu Şelalesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.
 
Aksu’yu ziyaretinizde, konforlu konaklama seçenekleriyle deniz ve güneşin tadını çıkarırken yılın tüm yorgunluğunu atabilir, yöresel lezzetleri deneyimleyebilir, arkeolojik kalıntıları keşfe çıkabilir veya doğa ile baş başa unutulmaz saatler geçirebilirsiniz.
 
EDİTÖRÜN NOTU: 
 
Altın çağlarını yaşadığı Roma Dönemi’nde, Anadolu’nun en düzenli yerleşime sahip ve en zengin kentlerinden biri olan, eski çağların görkemini, gözler önüne seren atmosferiyle her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Perge Antik Kenti’nin kalıntıları arasında tarihsel bir yolculuğa çıkmadan,
 
Osmanlı imparatorluğu döneminde, Perge Antik Kenti’nden getirilen, bazılarının üzerinde antik döneme ait yazıların yer aldığı blok taşlarla inşa edilen, işçiliğiyle Türkiye’nin sayılı camilerinden biri olarak kabul edilen Ağalar Camii’ni görmeden, 
 
Zengin florası sayesinde adeta doğanın içerisinde bir sığınak olan Kurşunlu Şelalesi’nin yemyeşil, eşsiz tabiatını ve büyüleyici güzelliklerini keşfetmeden,
1121 hektarlık alanıyla hizmet veren, mimarlık harikası gösterişli kulesi, muazzam büyüklükteki havuzu, yemyeşil bahçeleri ve ferah alanlarıyla meşhur, EXPO Antalya Sergi Alanı’nda keyifli bir gezinti yapmadan,
Ünü Antalya’yı aşan, 2017 yılında tescil edilerek coğrafi işaretli ürünler arasında yerini alan Antalya Piyazı’nı tatmadan
 
Aksu’dan ayrılmayın!