Festivaller

Yıl boyunca düzenlenen ulusal ve uluslararası festivalleriyle dünya çapında ünlü olan Antalya, ‘Festivaller Kenti’ olarak tanınıyor. 

 

Antalyalıları sanatın farklı yönleriyle tanıştıran, şehre hareket ve canlılık getiren festivaller hem kentimizi hem ülkemizi, dünyaya başarı ve gururla tanıtıyor.

Festivaller

Turizmin başkenti, doğal ve tarihi güzellikler cenneti, kültür ve sanat şehri Antalya, kent merkezi ve ilçeleriyle birlikte her yıl, ulusal ve uluslararası çapta birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Antalyalıları sanata ve sanatçıya doyuran bu festivaller hem kentimizi hem ülkemizi, dünyaya başarı ve gururla tanıtıyor.

 Aktif bir kültürel ve sanatsal yaşantıya sahip olan Antalya, enerjisini ve dinamizmini; köklü tarihsel geçmişini günümüzün modern dünyasıyla ahenkle harmanlamasından alıyor. Birçok medeniyetin izlerinin görülebildiği, çağlar boyunca sanat, mimari ve mitolojinin merkezlerinden olan, sahip olduğu zenginliklerle sanatçılara ilham veren şehir, günümüzde de sinemadan tiyatroya, cazdan operaya, spordan yerel tatlara kadar geniş bir yelpazede düzenlenen festivalleriyle ünlü.   

 Yılın her dönemine yayılan, antik kentlerin büyüleyici atmosferini hissedeceğiniz, Akdeniz’in masmavi kıyılarının ya da yemyeşil yaylalarının tadını çıkaracağınız, Antalya’nın renkli sokaklarında ya da son derece konforlu ve şık kültür/sanat merkezlerinde keyifli anlar geçireceğiniz etkinlikler, yerli halkın birlik ve beraberlik duygusunu kuvvetlendirirken kent hayatına da canlılık ve renk katarak, Antalya’da yaşamanın ayrıcalıklarını gözler önüne seriyor. Bölge halkının yanı sıra tatil amaçlı kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği festivaller, kentin uluslararası platformlarda tanıtımına ve marka kimliğine de büyük katkı sağlıyor.

 Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Uluslararası Antalya Gitar Festivali, Kaleiçi Old Town Festivali, Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali, Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali, Uluslararası Alanya Caz Günleri, Phaselis Festivali, Alanya Ultra Trail, Tahtalı Run to Sky, Runatolia Maratonu, Tour of Antalya gibi daha çok sayıda etkinliğin gerçekleştirildiği kent, kitle turizminde olduğu kadar kültür, sanat ve spor alanında da iddiasını ortaya koyuyor.